Tym razem pokusimy się o kilka praktycznych porad dotyczących rozmieszczenia gniazdek elektryczne w kuchni.
W naszym rankingu pomieszczeń z największą liczbą gniazdek elektrycznych zdecydowanie wygrała kuchnia. Zrobiliśmy spis urządzeń, które podłączamy w kuchni i na tej podstawie spróbowaliśmy określić potrzebny osprzęt. Lista ta jest naprawdę długa, zaczęliśmy od podstawowych sprzętów jak
- lodówka,
- piekarnik,
- okap,
- zmywarka,
- oświetlenie szafek oraz lampy/listwy pod szafkami.
Do tego dodaliśmy kolejne urządzenia, które często mają stałe miejsce w naszej kuchni, czyli
- ekspres do kawy,
- czajnik elektryczny,
- mikrofala
- opiekacz,
- radio/telewizor,
- młynek w zlewozmywaku.
Trzeba też przygotować dodatkowe gniazda dla takich sprzętów jak
- robot kuchenny,
- krajalnica,
- mikser, blender
- sokowirówka itp.
Z pewnością nie wyczerpaliśmy jeszcze listy możliwych sprzętów, a i tak przyznacie, że ich liczba jest imponująca. Oznacza to, że jeśli nie umieścimy odpowiedniej ilości gniazd elektrycznych i dobrze ich nie rozplanujemy, to będziemy mieć do czynienia z plątaniną kabli, przedłużaczy i rozgałęziaczy, co nie jest ani wygodne, ani estetyczne.
Gdzie umieścić gniazda
Najtrudniejsze jest rozplanowanie rozmieszczenia gniazd wtykowych potrzebnych do zasilania dużych sprzętów AGD, ustawionych na stałe. W przypadku sprzętu AGD , który zabudowujemy, gniazdka powinny znajdować się na ścianie w sąsiednich szafkach, na wysokości od 30 do 50 centymetrów nad podłogą.
W kuchni stosujemy wyłącznie gniazda wtyczkowe ze stykiem ochronnym (bolcem) albo stykami bocznymi (standard Shuko). Gniazda umieszczone w bezpośrednim sąsiedztwie zlewozmywaka powinny mieć klapkę (IP min. 44), żeby rozbryzgi wody nie dostały się do wnętrza. Pamiętajmy jednak, żeby gniazd nie montować w odległości mniejszej niż 60 cm od wspomnianego zlewozmywaka.
W przypadku gniazd do podłączenia tzw. małego AGD polecane jest umieszczanie gniazdek na ścianach, na niewielkiej wysokości nad blatem roboczym. Ze względów estetycznych możemy też ukryć część gniazdek w blatach lub meblach. Zależnie od tego, gdzie będą umieszczone gniazda – w płycie kartonowo-gipsowej, w blacie drewnianym, czy na innym podłożu, trzeba wybierać model obudowy przystosowany do montażu na danej podstawie.
Pamiętajmy też, że instalacja w kuchni powinna się składać z kilku obwodów elektrycznych. Im mniej urządzeń jest zasilanych z jednego obwodu, tym lepiej, bo nasza instalacja będzie mniej zawodna.
Rozmieszczenie gniazd to oczywiście w dużej mierze sprawa indywidualna każdego lokatora, jego potrzeb i oczekiwań, ale pamiętajmy, że na pierwszym miejscu trzeba mieć względy bezpieczeństwa i konsultować te kwestie z elektrykiem posiadającym uprawnienia.