Szybkie nowosolskie ściganie

  16/09/2019

Tak szybkiego wyścigu jeszcze nie było w tym sezonie cyklu Grand Prix Kaczmarek Electric MTB. Ósmy etap w Nowej Soli sprzyjał dynamicznej jeździe, ale nie brakowało na nim także ciekawych technicznie odcinków.

Trasa wyznaczona przez członków klubu UKS Peleton Nowa Sól gwarantowała emocje, od startu „zmuszała” ich do mocnego tempa, ale także do zachowania szczególnej ostrożności. Pierwsze kilometry wiodły bowiem jedną z asfaltowych ścieżek rowerowych, z których słynie Nowa Sól. – M.in. z tego powodu zadecydowaliśmy o starcie honorowym i lotnym. Z tego pierwszego zawodnicy za pilotem podążali na ścieżkę rowerową, gdzie po minięciu barierek ochronnych zaczynali ściganie – wyjaśnia organizator zawodów Joanna Balawajder.

Szybkie odcinki wpłynęły na tempo i czas trwania całego wyścigu. Prędkości na trasie, no i na finiszu były momentami bardzo duże.

Tradycyjnie pierwsi finiszowali młodzicy oraz żacy, u których sytuacja wróciła do normy, a więc do etatowych zwycięzców. Pewne wygrane Anny Precy (mimo defektu na ostatnim fragmencie trasy) i Bartosza Wentlanda wśród młodzików oraz Aleksandry Domanieckiej i Kacpra Mizuro wśród żaków – to już tradycja w wyścigach spod znaku Kaczmarek Electric.

Szybko było także na dystansie Mini, gdzie młodzież pogodził bardzo doświadczony Przemysław Mikołajczyk (Agrochest Team) z Konina. Wygrał on kategorię M4 osiągając najlepszy czas dnia.

– Na początku się wywróciłem i musiałem gonić uciekającą mi czołówkę – odpowiada były kolarz szosowy, który ma na swoim koncie m.in. pięć startów w Tour de Pologne. – Gdzieś w połowie dystansu, na jednym z podjazdów dogoniłem chłopaków i udało mi się szybko ich zerwać. Do końca musiałem być jednak czujny, bo to był mój drugi wyścig dzień po dniu i zmęczenie dawało znać o sobie.
Za plecami Mikołajczyka o wygrają w kategorii Junior walczyli Patryk Janiszewski i Oliwier Machura. Pierwszy na kreskę wpadł Janiszewski, minimalnie wyprzedzając Machurę. W generalce tej kategorii nadal jednak liderem jest Oliwier.
U pań najszybsza była Natalia Chorostkowska (The Four Horsemen).

W Nowej Soli blisko było, by po raz pierwszy w tym sezonie Grand Prix Kaczmarek Electric MTB na dystansie Mini wystartowało więcej osób, niż na Mega. Ostatecznie jednak Mega „wygrało” ten pojedynek 228:220.

Co do samej rywalizacji na średnim dystansie – na czele mieliśmy powtórkę z Bolesławca: pierwszy wjechał na kreskę Kacper Fiszer (Real 64-sto) wygrywając kategorię M1, drugi był Dawid Romanowski (Masterchem MTB Team), tradycyjnie najszybszy w M3. Tym razem o prymat w tej kategorii walczył zacięcie do ostatnich metrów z Krzysztofem Borkowskim (Szookrower) – na mecie dzieliła ich zaledwie sekunda.
– Zacięta walka trwała do lotnej premii Enervar na 26 kilometrze. Potem już wszystko się uspokoiło – opowiadał Kacper, który tę lotna premię wygrał. – Trasa interwałowa, ciekawa, dużo podjazdów, ale też szybkich prostych. Działo się – dodał.

K. Fiszer cieszył się, że po raz kolejny dojechał do mety w parze z bardziej doświadczonym D. Romanowskim. – To przyjemność ścigania się z Dawidem. I mam nadzieję, że na kolejnych wyścigach także będziemy wjeżdżali na metę w tym samym czasie – zaznaczył zawodnik klubu z Leszna.
U pań nie było tak zaciętego pojedynku na finiszu, bo zwyciężczyni: Sandra Samolewska (Eurorower.pl) wyprzedziła kolejną zawodniczkę o blisko 4 minuty, a trzecią na mecie o blisko 9 minut.

Na deser, jak zawsze – dystans Giga, z rywalizacją Elity. Tę wygrał Mariusz Gil (Euro Bike Kaczmarek Electric MTB), który wjechał na metę 8 sekund przed Piotrem Krawczykiem (Real 64-sto).

U pań zdecydowanie najmocniejsza była Barbara Borowiecka (Szczepan Bike) – 21. W klasyfikacji open.

Kolejny, przedostatni już etap cyklu Grand Prix Kaczmarek Electric MTB odbędzie się na ciekawej, górzystej trasie w Zielonym Lesie w Żarach – w niedzielę, 29 września. Wcześniej, bo w sobotę 21 września (godz. 11.00) na trasie żarskiego etapu – oficjalny objazd dla zainteresowanych.

Tekst: Tomasz Hucał