SMART BREVE – regulatory prędkości dla wentylatorów

  03/02/2017

W magazynach Kaczmarek Electric dostępne są nowe regulatory HVAC z oferty firmy BREVE

Dlaczego regulatory prędkości wentylatorów są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem do systemów wentylacyjnych niż silniki z odczepami?
Po pierwsze, wykonanie odczepów regulacyjnych na regulatorze prędkości jest łatwiejsze, tańsze i prostsze niż wykonanie odczepów w uzwojeniu silnika.
Po drugie, regulatory są mniej podatne na zmiany środowiska pracy, nietypowe warunki (np. w tunelu), charakterystykę wentylatora (np. zmiana kierunku łopat) i poziom napięcia w sieci (może się wahać od -10 do 10%), dzięki czemu regulatory działają dłużej i w sposób bezawaryjny.
Po trzecie, regulacja na silniku ma wyraźnie mniejszy zakres (nie może być bezstopniowa i praktycznie nie oferuje więcej niż trzy stopnie regulacji), podczas gdy regulatory oferują szerokie możliwości sterowania (bezstopniowo, 3- lub 5-stopniowo) systemami wentylacyjnymi. Przykład?
Regulatory ARWT z pięciostopniową regulacją wyposażone są w termostat, który utrzymuje zadaną temperaturę, podczas gdy regulator ARES/T również jest wyposażony w termostat, ale dodatkowo sam dostosowuje prędkość wentylatora po to, by utrzymać zadaną temperaturę. To wygodne i ekonomiczne rozwiązanie do stosowania zarówno w mniej, jak i bardziej zaawansowanych układach wentylacyjnych. Warto pamiętać, że to tylko próbka możliwości regulatora ARES/T. Funkcja KickStart zapewnia pewny i szybki start, izolacja 4kV między wejściem sterującym a układem wykonawczym oraz wewnętrzny układ zasilający zwiększają bezpieczeństwo użytkowania, a dzięki ochronie IP54 regulator sprawdzi się w (prawie) każdych warunkach.
Regulatory AREX pozwalają z kolei na bezstopniowe sterowanie wentylatorami na odległość  za pomocą sygnału 0-10V DC (modele AREX), 0-20mA (AREX/I) czy protokołu MODBUS (typoszereg AREX/A). Dzięki temu możliwe jest podłączenie regulatora do urządzeń takich jak panele HMI, sterowniki PLC czy komputery PC – to bez wątpienia przydatne rozwiązanie w projektowaniu rozbudowanych układów HVAC lub przy integracji z systemami BMS.
Regulatory ARWD pozwalają natomiast na dwunastawową regulację temperatury. Co to oznacza? W zależności od potrzeb jednym regulatorem można zadać wentylatorowi dwie różne prędkości. I tak w zakładzie pracy można ustawić większą prędkość w dzień i mniejszą w nocy (wyborem ustawień regulatora zarządza wówczas zegar lub czujnik temperatury), a na przykład w garażu lub warsztacie można ustawić mniejszą prędkość wentylatora przy czystym powietrzu i większą prędkość przy zanieczyszczeniu spalinami.
Last but not least, godne uwagi są systemy regulatorów programowalnych z serii ARWE oraz ARH, które oferowane są razem z dedykowanymi sterownikami. Regulatorami można sterować za pomocą sygnału 230V AC lub 0-10V DC i oferują one szerokie możliwości ustawiania temperatury (wiele programów pracy na każdy dzień tygodnia). Gdyby tego było mało, system regulatorów programowalnych może się składać z bardzo wielu regulatorów podłączonych do jednego sterownika z ekranem dotykowym. Genialne rozwiązanie!
A wszystko po to, by zapewnić odpowiedni klimat z pracy lub w domu, obniżyć koszty energii i zwiększyć wygodę użytkowania.  Doskonale!
Nowe regulatory prędkości wentylatorów Breve SMART są nowoczesne, inteligentne i wyposażone w zaawansowane funkcje. Odpowiedni klimat i oszczędność energii zapewnione!