Nowy wyłącznik silnikowy MS165

  14/04/2016

ABB wprowadza na rynek nowy wyłącznik silnikowy MS165, rozszerzając cieszącą się uznaniem użytkowników ofertę aparatów do ręcznego załączania, wyłączania i ochrony silników do 30 kW (400 V), 65 A. Wyłączniki typu MS… wyposażone w wyzwalacze termiczne i elektromagnetyczne zabezpieczają systemy zasilania i silniki przed skutkami zwarć i przeciążeń.

MS165 z ABB to wysokowydajny produkt, który uzupełnia rodzinę wyłączników silnikowych w zakresie większych mocy (do 30kW 400V), prądzie znamionowym 65 A. Rodzina wyłączników MS…. posiada szeroki zakres funkcji oraz zharmonizowaną i ujednoliconą gamą akcesoriów. Wspólny asortyment osprzętu pomocniczego zdecydowanie pomaga obniżyć poziom zapasów i zoptymalizować procesy logistyczne.

Optymalizacja logistyki

Styki pomocnicze, styki sygnalizacyjne, wyzwalacze podnapięciowe i wyzwalacze napięciowe są identyczne dla całej rodziny produktów MS116, MS132, MO132 i MS165. Zharmonizowane akcesoria pozwalają ograniczyć zapasy i zwiększyć elastyczność. Ponadto trójfazowe szyny zbiorcze, bloki przyłączy zasilania i urządzenia blokujące do ochrony przed nieautoryzowanymi zmianami są dostępne dla wszystkich typów urządzeń.

Ciągła praca

W przypadku rozłączenia spowodowanego zwarciem MS165 wyświetla w osobnym oknie dobrze widoczną informację o przyczynie interwencji. Wbudowany mechanizm rozróżniania przyczyny wyłączeń (przeciążenie i zwarcie) skraca czas rozwiązywania problemów i redukuje przestoje układów wyposażonych w te zabezpieczenia. Wbudowana funkcja rozłączania, kompensacja temperatury, mechanizm swobodnego wyzwalania i pokrętło z wyraźnym wskazaniem położenia przełącznika również pomagają skrócić czas przestoju instalacji. MS165 nadaje się do instalacji trój- i jednofazowych. Pokrętło z blokadą zabezpiecza przed nieautoryzowanymi zmianami.

Poprawa wydajności instalacji

Łączniki zapewniają łatwe, szybkie i bezpieczne tworzenie konfiguracji układów rozruchowych i rozruchu bezpośredniego. Montaż dodatkowych akcesoriów — w tym osłon izolacyjnych zacisków IP 20 i pokryw ochronnych do szynoprzewodów — również nie przysparza trudności.

Oszczędność miejsca w szafie

MS165, o szerokości zaledwie 55 mm, ma kompaktową konstrukcję, pozwalającą na efektywny dobór wymiarów szafy, a jednocześnie oferuje szereg unikalnych cech.

Wyłączniki silnikowe wykorzystywane są w takich urządzeniach i systemach, jak małe obrabiarki, sprężarki, pompy, piły i systemy przenośnikowe. Typowe obszary zastosowań to: ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja (HVAC), przemysł spożywczy, gospodarka wodna i wodnościekowa, maszyny ogólnego przeznaczenia, energetyka o krytycznym znaczeniu, budownictwo i infrastruktura. W wymienionych zastosowaniach służą zwykle do ręcznego załączania i wyłączania silników, zabezpieczania przed zwarciami, przeciążeniem i zanikiem fazy bez potrzeby użycia bezpiecznika topikowego. Oznacza to zmniejszenie kosztów i oszczędność przestrzeni oraz zapewnia szybką reakcję po wystąpieniu zwarcia — silnik jest wyłączany w czasie liczonym w milisekundach. Konfiguracje rozrusznika w zależności od potrzeb może być wzbogacana o styczniki lub małe softstarty.

Wyłącznik silnikowy MO165 to odmiana pozbawiona zabezpieczenia termicznego (funkcję tę może przejąć przekaźnik termiczny skojarzony ze stycznikiem) tylko typu elektromagnetycznego. Jest preferowaną opcją do zastosowań w sterowaniach automatycznych, które wymagają stosowania styczników lub innych odrębnych zabezpieczeń przed przeciążeniami.