Na urodziny Kontakt-Simon

  03/02/2020

Firma Kontakt-Simon – jeden z naszych czołowych dostawców osprzętu instalacyjnego w przyszłym roku obchodzić będzie swoje 100 urodziny

Z tej okazji powstała niecodzienna instalacja z datą powstania firmy – 1921, w której poszczególne cyfry wypełniono elementami i surowcami wykorzystywanymi do produkcji osprzętu. Instalację można podziwiać w siedzibie firmy w Czechowicach-Dziedzicach.

Poszczególne cyfry wypełniają kolejno:

Cyfrę 1 – Sprężyny 3792

Sprężyna tego typu montowana jest we wszystkich gniazdach z serii Simon Aquarius. Dzięki niej pokrywa gniazda (tzw. klapka) samodzielnie domyka się po odchyleniu. Roczna produkcja tego detalu wynosi 800 tys. sztuk.  

Cyfrę 9 – Granulat poliwęglanu

Poliwęglan wykorzystywany jest w Kontakt-Simon do produkcji korpusów gniazd i łączników, ramek, klawiszy, zaślepek i pokryw. W ciągu roku firma zużywa 800 ton tego materiału.

Cyfrę 2 – Listwy 4109

Listwa 4109 stanowi bazę kołka uziemiającego montowanego w gniazdach serii Simon 54 i Simon Basic. Element ten produkowany jest w ilości 2,7 miliona sztuk rocznie.

Cyfrę 1 – „Łapki” 3405

Elementy mocujące wyroby w puszce podtynkowej, potocznie nazywane są „łapkami”. Kontakt-Simon po raz pierwszy zastosował je w serii Kontakt 2000 w 1994 roku. Obecnie są one wykorzystywane są w większości serii osprzętu Kontakt-Simon. Rocznie firma produkuje 17 milionów sztuk „łapek” 3405.

Kontakt-Simon SA powstała na początku ubiegłego stulecia. 12 lipca 1921 roku przedstawiciele polskiego przemysłu wspólnie z Bankiem Przemysłowym i Śląskim Bankiem Przemysłowym założyli Spółkę Akcyjną Przemysłu Elektrycznego w Czechowicach. Początkowo fabryka produkowała oporniki i regulatory, sprzęt instalacyjny, oświetleniowy i sygnalizacyjny oraz mierniki elektryczne. W niedługim czasie do asortymentu dołączono także oprawki izolacyjne, gniazda bezpiecznikowe, wyłączniki pokrętne oraz bardzo popularne w tamtych czasach gniazda wtyczkowe w obudowie porcelanowej.

W 1933 roku powstało w Czechowicach jedno z najnowocześniejszych w Polsce laboratoriów zakładowych, które uzyskało uprawnienia do przeprowadzania procesu legalizacji i prób. Jeszcze przed wojną, w 1934 roku, rozpoczęła się produkcja liczników mocy.

Obecnie Kontakt-Simon produkuje przede wszystkim osprzęt elektroinstalacyjny: gniazda, łączniki, puszki podłogowe oraz praktyczne elementy elektroniczne. Łączą one funkcjonalność z wysoką estetyką, znajdując zastosowanie w domach, biurach, budynkach przemysłowych i użyteczności publicznej. Oferta firmy obejmuje także zdalnie sterowane łączniki, moduły świecące LED, czujniki gazu i zalania oraz sensory do obsługi systemów KNX.
Wieloletnia obecność na rynku, a także zaangażowanie wykwalifikowanych pracowników daje pewność wysokiej jakości oferowanego osprzętu. Szeroka gama produktów, nowoczesne technologie oraz sprawdzone surowce i materiały zyskały uznanie na rynku krajowym i poza jego granicami, co potwierdzają liczne certyfikaty krajowe i zagraniczne.