Marka PILA, czyli dobre, ale tańsze

  29/12/2021

Historia produkcji oświetlenia w Polsce sięga 1922 r. Produkcja żarówek marki Philips rozpoczęła się w Warszawie jeszcze przed II Wojną Światową. Po wojnie zakłady zostały znacjonalizowane, jednak nie kończy to historii marki Philips w naszym kraju. W 1958 r. z inicjatywy Miejskiej Komisji Planowania Gospodarczego powstały zakłady Lumen w Pile. I to właśnie Piła stała się wówczas znana w Polsce z produkcji żarówek. Skojarzenia te do dzisiaj istnieją w świadomości wielu Polaków. W 1975 r. nastąpiło przekształcenie zakładów i zmiana ich nazwy na Polam Piła, a wraz z nimi powstała nowa marka Pila. Do dziś są w nich produkowane źródła światła i oprawy oświetleniowe, co daje zatrudnienie tysiącom osób. Po przemianach ustrojowych w 1991 r. firma Philips wróciła do Polski po długiej nieobecności, dokonując jednej z pierwszych dużych prywatyzacji. Przejęcie zakładów w Pile stało się szansą na rozwój polskiego przemysłu oświetleniowego. Przepływ kapitału i technologii z Zachodu pozwolił na utworzenie największego w tym rejonie Europy zakładu produkcji oświetlenia. W 2018 r. Philips Lighting Poland zmienił swoją nazwę na Signify Poland. Sama nazwa Philips pozostaje jako marka oświetlenia w ramach firmy Signify, do której dołącza także druga marka – PILA.

Produkty PILA to budżetowe propozycje dla klientów ceniących sobie jakość marki Philips. Zostały zaprojektowane przez ten sam zespół inżynierów, co produkty Philips i podlegają tym samym restrykcyjnym badaniom jakości.

W zakresie produktów, które znajdą zastosowanie w miejscach, takich jak magazyny, hale przemysłowe czy produkcyjne, marka PILA oferuje naświetlacze, oprawy oświetleniowe typu Highbay, hermetyczne oraz belki oświetleniowe. Jakimi parametrami mogą się pochwalić?

Naświetlacze dostępne są w aż 6 wersjach mocy od 10 W do 200 W oraz w 2 temperaturach barwowych – 3000 K i 4000 K. Dzięki szerokiej rozpiętości dostępnych strumieni świetlnych od 950 lm do 19 000 lm, możliwości regulacji położenia oraz łatwości montażu oprawy dostosowane są również do zastosowań domowych, np. w ogrodzie. Dodatkowo w ofercie dostępne są naświetlacze wyposażone w czujnik ruchu.

Oprawy typu Highbay zostały opracowane w taki sposób, aby sprostać pracy w nawet najcięższych warunkach. Zostały wyposażone w pojedyncze zawiesie umożliwiające bezproblemowy montaż, wskaźnik oddawania barw CRI 80 i temperaturę barwową 4000 K oraz złączkę IP68. Dostępne są dwa warianty: 150 W, 15 000 lm oraz 200 W, 20 000 lm.

Hermetyczne oprawy oświetleniowe charakteryzują się wysokim stopniem szczelności IP65 oraz szerokim zakresem temperatur pracy. Pozwala to na pracę opraw w bardziej wymagających warunkach. Dodatkowo montaż „na click” znacznie ułatwia instalację. Dostępne są 3 długości: 598 mm, 1198 mm i 1498 mm i odpowiednio w 3 wersjach strumienia świetlnego: 1700 lm, 3400 lm i 5400 lm.

Belka oświetleniowa PILA to liniowa oprawa o 1,2 m długości i strumieniu świetlnym 3000 lm. Trwała i estetyczna obudowa z poliwęglanu i podstawa z blachy stalowej pozwala na trwały i wytrzymały montaż na ścianie, jak i suficie czy w formie oprawy zawieszanej. Dobrze sprawdzi się w miejscach, które nie wymagają podwyższonej szczelności.

Plafony, panele, spoty i downlighty marki PILA to uniwersalne produkty dostosowane do montażu w różnego rodzaju sufitach. Każdy rodzaj opraw występuje w dwóch wariantach, dzięki czemu z łatwością można dopasować wybrany model do konkretnych wymagań projektowych.

Plafon PILA dostępny jest w kształcie owalnym lub okrągłym oraz ma moc 15 W i strumień świetlny 1400 lm. Z kolei panele dobrze sprawdzają się w miejscach, takich jak biura, studia fitness czy małe sklepy, ponieważ zastosowano w nich uniwersalną temperaturę barwową 4000 K. W przypadku spotów PILA do wyboru są te ze zintegrowanym źródłem LED, a także wersja z wymiennym źródłem LED z trzonkiem GU10. Oprawa typu Downlight to produkt, który zapewnia bezproblemowy montaż, nawet tam, gdzie do dyspozycji jest niewielka przestrzeń do instalacji.

Panele PILA znajdują zastosowanie w biurach, studiach fitness czy małych sklepach. Możliwość montażu w sufitach modułowych, kartonowo gipsowych, natynkowo lub jako oprawa zwieszana w połączeniu z 2 rozmiarami (30×30 cm i 60×60 cm) pozwalają na aplikację w różnorodnych miejscach.  Strumień świetlny 1200 lm w przypadku mniejszej i 3200 lm w przypadku większej oprawy przy dobrym oddawaniu barw CRI 80 i temperaturze barwowej 4000 K czynią ją jeszcze bardziej uniwersalną.

Marka PILA dostarcza rozwiązania z zakresu oświetlenia charakteryzujące się dobrymi właściwościami świetlnymi i elektrycznymi, przy znacznej oszczędności energii w porównaniu z tradycyjnymi źródłami światła, a także przewyższa trwałością konwencjonalne rozwiązania.

Materiał dostarczyła firma Signify