Jak oświetlać domy, ścieżki i ogrody

  17/07/2018

Temperatura barwowa, barwa światła, współczynnik oddawania barw, Ra (CRI), skuteczność świetlna, lumeny… To tylko garść pojęć, które dla fachowców od świetlenia są codziennością. Nie zapominamy jednak o naszych klientach, którzy nie poruszają się pośród tych zagadnień tak swobodnie. Dlatego zamieszczamy kilka porad od naszego specjalisty Grzegorza Działacha, który posłużył się przykładem naświetlaczy LED  marki XBT. Różna temperatura barwy, moc  i kolor oprawy, które znajdziecie w ofercie naszych naświetlaczy, umożliwią wybór właściwego wariantu oświetlenia.

Nasz dom i ogród w dobrym świetle

Kto z nas nie zastanawiał się, jak optymalnie dobrać oprawy oświetleniowe do iluminacji naszych przydomowych ogrodów, zieleńców czy elewacji domów. Spieszymy z podpowiedzią! Odpowiednia temperatura barwowa określana w stopniach Kelwina, prościej mówiąc barwa światła poprawnie dobrana do kolorów, które chcemy oświetlić, to podstawa sukcesu.

Projektory LED marki XBT dostępne są w trzech temperaturach barwowych (6000°K, 4000°K i 3000°K) i dzięki temu zyskujecie Państwo wiele możliwości.

Ogrody, zieleńce, przydomowe klomby najlepiej po zmroku prezentować się będą gdy oświetlimy je naświetlaczami 6000°K (barwa zimna), chociaż w tym przypadku niektóre szkoły sugerują użycie opraw z neutralną barwą światła, czyli 4000°K. Naszym zdaniem tego typu rozwiązanie jest dedykowane do iluminacji zieleńców i klombów, gdzie znaczną część zajmują kwiaty, a dzięki takiemu posunięciu znakomicie „wyciągamy” mnogość kolorów i barw. Warto w tym miejscu dodać, że nasze produkty posiadają wysoki współczynnik oddawania barw, czyli dobre odwzorowanie kolorów i właściwy kontrast barwy podświetlanych przedmiotów, powierzchni. Ra (CRI) większe od 80 zapewnia, że przedmioty, które obserwujemy, prezentują się w swoich naturalnych, niesfałszowanych kolorach.

Pora na elewacje naszych domów, altanki ogrodowe czy różnego rodzaju rzeźby ogrodowe i inne elementy małej architektury. Zasada jest bardzo prosta i naprawdę niewiele potrzeba, aby wyróżnić się z mroku w efektowny sposób. Cegły, piaskowce, ciemne drewno, złote i mosiężne elementy sztukaterii idealnie zaprezentują się podświetlone naświetlaczami z temperaturą 3000°K, czyli barwa biała ciepła. Marmury, granity, beton i białe powierzchnie – dla nich dedykowana jest barwa zimna 6000°K. Naświetlacze z barwą 3000°K (ciepła biała) idealnie sprawdzą się do oświetlania wnętrza altanek oraz innych miejsc gdzie spędzamy wieczory. Przy tym światle zrelaksujemy się i wyciszymy po ciężkim dniu.

Jeszcze słówko na temat oświetlenia ścieżek, chodników, dróg dojazdowych i terenów bezpośrednio przed wejściem do domu czy garażu. W tych miejscach oczekujemy światła intensywnego i bardzo jasnego. Z opraw oświetleniowych o tej samej mocy, największą skuteczność uzyskamy stosując te z barwą 6000°K i 4000°K czyli barwa zimna i neutralna.

Duży wybór mocy naszych naświetlaczy (10W-50W) pozwoli dobrać oprawy o odpowiednim natężeniu światła. Naszą ofertę cechuje również swoboda wyboru koloru obudowy projektorów. Proponujemy kolor biały, czarny i szary, dzięki czemu z pewnością dobierzecie odpowiedni do otoczenia, w którym ma zostać zamontowany.

Grzegorz Działach, product manager, Kaczmarek Electric S.A.