Instalacja pod specjalną ochroną

  11/05/2020

Sercem systemu chroniącego instalację elektryczną i podłączone do niej odbiorniki jest wyłącznik nadmiarowo-prądowy. Jego właściwy wybór ma kluczowe znaczenie dla użytkowania instalacji i tego, czy nie zostanie ona uszkodzona przez zwarcie lub przeciążenie. Jakie zabezpieczenie wybrać do mieszkań lub domów? Warto postawić na sprawdzony wyłącznik nadmiarowo-prądowe SZ200 od ABB.

Wyłącznik nadmiarowo-prądowy to niezbędny element nowoczesnej instalacji.
Zabezpiecza przed skutkami nagłych awarii, zwarć i przeciążeń urządzeń
elektrycznych, a także zapewnia dłuższą żywotność instalacji. By wyłącznik spełniał swoje zadanie, powinien cechować się odpowiednio wysoką czułością, szybkością działania, precyzją i zachowaniem swoich właściwości przy wielokrotnym użyciu.
Na rynku dostępne są różne rodzaje wyłączników nadmiarowo-prądowych.

Do instalacji mieszkalnych polecane są wyłączniki o charakterystyce wyłączania B, w których wyzwalacz przeciążeniowy nastawiony jest na 1,13-1,45 krotność prądu znamionowego. Przykładem takiego urządzenia jak modułowy wyłącznik
SZ200 z oferty ABB, zgodny z normą IEC/EN 60898-1, o maksymalnej zdolności
wyłączenia 6 kA. Urządzenie zostało zaprojektowane i stworzone z myślą
o charakterystyce instalacji domowych i podłączonych do niej urządzeń.

Wygoda, pewność i bezpieczeństwo w użytkowaniu
Wyłączniki nadmiarowo-prądowe SZ200 ABB wyróżniają się dużą wygodą podczas instalacji i użytkowania. Urządzenia są bowiem wyposażone w cylindryczne, podwójne zaciski do podłączenia szyn mostkujących i przewodów (o przekroju 35 mm2, 25 mm2 i 10 mm2), co zwiększa bezpieczeństwo i pozwala na dużą elastyczność. Co ważne, wyłącznik można w prosty sposób wymienić z listwy DIN – bez konieczności wykorzystania narzędzi i odkręcania. Ponadto śruby zabezpieczono przed wypadaniem.
Wyłącznik nadmiarowo-prądowego SZ200 ABB to nowoczesne urządzenie zabezpieczające, które nie tylko chroni instalację, ale jest także bezpieczne w obsłudze dla każdego użytkownika za sprawą osłony IP 20, która spełnia restrykcyjne normy, zgodnie z PN EN 60898- 1. Wyłącznik wyposażono także we wskazanie rzeczywistej pozycji położenia styków (CPI). W łatwy sposób można, więc sprawdzić, czy urządzenie jest włączone (ustawione na ON lub OFF). Takie rozwiązanie usprawnia pracę i zwiększa bezpieczeństwo, szczególnie podczas prac konserwacyjnych.

Gwarancja jakości i niezawodności na lata
Wybierając wyłącznik nadmiarowo-prądowy warto także zwrócić szczególną uwagę na jakość materiałów i staranność wykonania, co przekłada się na czułość i niezawodność działania urządzenia, nawet przy wielokrotnym użyciu. Żywotność mechaniczna w przypadku modelu wyłącznika nadmiarowo-prądowego SZ200 ABB wynosi aż 20 tys. operacji. To daje pewność, że urządzenie będzie skutecznie chroniło obwód elektryczny przez lata. Co więcej, wyłączniki ABB z linii SZ200 zostały wyprodukowane w zgodzie z dbałością o środowisko. Nowa generacja materiału, jakim jest termoplast, gwarantuje nie tylko stabilność wyłączników, ale także zapewnia ich recykling. Co więcej, urządzenia nie zawierają halogenów i nie zanieczyszczają środowiska.
Wysoką jakość wykonania przekłada się także na sprawną konserwację i wymianę wyłączników. Wszystkie dane na urządzeniach z linii SZ200 drukowane są techniką laserową. Dzięki temu druk jest odporny na otarcia, podrapania czy działanie rozpuszczalników, a urządzenie można łatwo zidentyfikować, nawet po latach długiego działania.

Wyłącznik z szeroką gamą akcesoriów
Funkcjonalność modułowego wyłącznika SZ200 ABB można łatwo zwiększyć,
wykorzystując dowolne akcesoria. Urządzenie współpracuje ze stykami pomocniczymi i sygnalizacyjnymi, dzięki którym w łatwy sposób można zyskać możliwość zdalnego sygnalizowania działania wyłącznika nadmiarowo-prądowego. Z kolei, wyzwalacze napięciowe mogą zdalnie wyzwolić urządzenie, gdy spada napięcie. Wyłączniki z linii SZ200 można także wyposażyć w automatyczną jednostkę zamykającą do resetowania do pozycji spoczynkowej.
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem technologicznym, który wspiera cyfrową transformację przemysłu. Mając za sobą ponad 130 lat tworzenia innowacji, firma prowadzi działalność w ramach czterech globalnych biznesów – Elektryfikacji, Automatyki Przemysłowej, Systemów Napędowych oraz Robotyki i Automatyki Dyskretnej – wspieranych przez platformę cyfrową ABB Ability™. ABB działa w ponad 100 krajach świata i zatrudnia około 147 tys. pracowników. Od ponad 25 lat jest obecne także w Polsce. W trakcie swej działalności firma stała się symbolem najwyższej jakości, precyzji wykonania i maksymalnego zaawansowania technologicznego. Nowatorskie rozwiązania, których inicjatorem w Polsce są naukowcy krakowskiego Centrum Badawczego ABB, wpływają na zwiększenie wydajności oraz poprawę jakości wyrobów firmy.

ABB Polska

Zobacz przegląd

asortymentu SZ200

oraz pełną charakterystykę

wyłączników

nadmiarowo-prądowych