Firma ABB wyprodukowała milion systemów ABB-free@home

  09/03/2017

Firma ABB świętuje

Wprowadzony na rynek przez firmę ABB w roku 2014 system automatyki domowej ABB-free@home okazał się  przebojem.
Jak podaje ABB – wyprodukowanie okrągłego miliona systemów – to dla producenta prawdziwy kamień milowy.

Inteligentny dom w wydaniu ABB – to wygoda i prostota obsługi. System ABB-free@home® można  bardzo łatwo obsługiwać. Umożliwia on sterowanie żaluzjami,  oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją i domofonem z dowolnego miejsca za pomocą komputera, tabletu lub smartfona za pośrednictwem sieci WLAN. Dodatkowo systemem można sterować przy użyciu panelu ABB-free@homeTouch z centralnego miejsca w domu,  a także w zwykły sposób za pomocą przełącznika na ścianie.
W ubiegłym roku firma ABB wprowadziła inteligentne sterowanie głosowe za pomocą programu Smartphone App.  Na przykład, wchodząc do domu po ciemku, wystarczyć powiedzieć: „Światło w korytarzu, włącz” – i światło się zapala. System ABB-free@home nie tylko pozwala na wydawanie poleceń głosowych, ale również daje użytkownikowi odpowiedź: „Dobrze, wszystkie światła w korytarzu zostały wyłączone”.
Poprzednie systemy automatyki domowej wymagały specjalistycznej wiedzy, którą posiadali eksperci w zakresie instalacji i dystrybutorzy produktów. Ten system oferuje technologię inteligentnego domu dużo szerszej grupie klientów.
Jak zapewniają eksperci firmy ABB, ABB-free@home jest prostym systemem, który zainstaluje każdy wykonawca prac elektrycznych, co oznacza oszczędność czasu i pieniędzy. System łączy się bezpośrednio z siecią Wi-Fi właściciela domu oraz umożliwia integrację z wieloma urządzeniami mobilnymi, oferując w ten sposób osobisty system automatyki domowej. Przełączniki i wyświetlacze są intuicyjne i proste dla instalatorów, którzy mogą nauczyć się systemu w zaledwie kilka godzin i stać się ekspertami w tym sektorze.
Wersja bezprzewodowa ABB-free@home jest szczególnie interesująca w kontekście rynku renowacji domów. Można korzystać z zalet inteligentnych domów bez wiercenia i kucia. Dla instalatora system jest łatwy i szybki do wdrożenia, co się zdecydowanie opłaca, ponieważ koszty pracy są największą inwestycją w przypadku zmiany systemu inteligentnego domu.
Zdaniem analityków rynek automatyki domowej już dzisiaj jest duży i będzie się przynajmniej podwajał w skali roku przez kolejne pięć lat.
Według analizy rynku przeprowadzonej przez firmę Zion globalny rynek automatyki domowej był wyceniany na 7 mld USD w roku 2015 i osiągnie poziom 27 mld USD w roku 2021, przy skumulowanym rocznym wskaźniku wzrostu (CAGR) na poziomie około 25% w latach 2016–2021.
W styczniu br. polskie media branżowe podały, że rynek automatyki domowej w Polsce jest warty 100 mln PLN, a biorąc pod uwagę obecne tempo wzrostu, szacuje się, ze za pięć lat może być wart nawet 700 mln PLN.