ABB przejmuje GE Industrial Solutions

  27/09/2017

ABB ogłosiła przejęcie GE Industrial Solutions, globalnego biznesu firmy GE w zakresie rozwiązań elektryfikacji. GE Industrial Solutions ma siedzibę w Atlancie, w Georgii i zatrudnia około 13 500 pracowników na świecie. W 2016 roku obroty biznesu wyniosły około 2,7 mld USD, marża operacyjna EBITDA około 8 proc., a marża operacyjna EBITA – około 6 proc. Firma ta dostarcza zaawansowane technologie, które dotyczą wszystkich elementów infrastruktury elektrycznej – od podstacji energetycznych do najważniejszych urządzeń w instalacji, a także wszystkich technologii zasilania elektrycznego pomiędzy nimi.
General Electric poinformował o plansch sprzedaży GE Industrial Solutions pod koniec ubiegłego roku. Kilka dni temu europejski koncern ABB ogłosił, że przejmuje GE Industrial Solutions za 2,6 mld USD. Transakcja ta ma wpłynąć na wzrost zysku operacyjnego w ciągu roku. ABB oczekuje, że efekt synergii kosztowej przyniesie około 200 mln USD oszczędności w perspektywie 5 lat, co będzie kluczowe, ażeby GE Industrial Solutions osiągnął sprawność porównywalnych firm w branży. Jako część transakcji oraz element tworzenia wartości, ABB oraz GE zgodziły się na ustanowienie długoterminowej współpracy w zakresie strategicznych dostaw produktów GE Industrial Solutions oraz produktów ABB, które obecnie pozyskuje GE.

– Przejęcie GE Industrial Solutions umacnia naszą drugą pozycję na świecie w obszarze elektryfikacji i zwiększa dostęp do atrakcyjnego rynku północno-amerykańskiego – powiedział prezes Grupy ABB Ulrich Spiesshofer.

Biznes GE Industrial Solutions zostanie włączony do Dywizji Produktów i Systemów Elektryfikacji (EP) ABB, co pozwoli stworzyć unikalne globalne portfolio i kompletną ofertę dla klientów z Ameryki Północnej i innych rynków na świecie. Klienci odniosą korzyść z połączenia innowacyjnych technologii ABB i cyfrowej oferty ABB Ability™ z dopełniającymi tę ofertę rozwiązaniami GE Industrial Solutions i jego zasięgiem rynkowym. W ramach przejęcia, ABB uzyskała długoterminowe prawo do wykorzystywania marki GE. ABB nie zmieni zespołu zarządzającego GE Industrial Solutions, opierając się na jego doświadczonych siłach sprzedaży. Po sfinalizowaniu, transakcja będzie mieć początkowo negatywny wpływ na marżę zysku operacyjnego EBITA Dywizji EP. ABB planuje, że w 2020 roku Dywizja wróci do docelowej wartości marży, mieszczącej się w przedziale 15-19 proc.

Każdego dnia Dywizja EP dostarcza ponad 1,5 mln produktów do klientów na całym świecie poprzez globalną sieć partnerów biznesowych i klientów końcowych. EP oferuje obszerne portfolio produktów niskiego i średniego napięcia oraz rozwiązań dla bardziej inteligentnego i niezawodnego przepływu elektryczności od stacji elektroenergetycznej po gniazdko elektryczne.

W Polsce Industrial Solutions ma zakłady produkcyjne w Bielsku-Białej, Kłodzku i Łodzi.