Sterowanie budynkiem za pomocą systemu SMART umożliwia automatyzację wielu funkcjonalności obiektu w celu zwiększenia efektywności energetycznej, a także poprawę bezpieczeństwa i komfortu użytkownika.
Może odbywać się poprzez zintegrowane systemy sterowania, aplikacje mobilne, zdalne sterowanie lub inteligentne urządzenia, takie jak czujniki ruchu czy temperatury.
Smart Home posiada rozwiązania od tanich i prostych, takich jak inteligentne gniazdka sieciowe, po rozwiązania zaawansowane i bardziej złożone, wymagające odpowiedniego projektowania i instalacji.
Możliwe warianty instalacji: bezprzewodowo (bez konieczności zmiany istniejącej instalacji), rozwiązania kablowe (w przypadku bardziej złożonego systemu).
Przykładowe zastosowanie systemu SMART HOME:
OŚWIETLENIE – system może kontrolować oświetlenie w pomieszczeniach, wykorzystując np. czujniki ruchu i światła. Pozwala sterować godzinami funkcjonowania, aby zmniejszyć zużycie energii, a także zapewnić optymalne warunki oświetleniowe dla użytkowników, dostosowując jasność światła do poziomu światła naturalnego.
KLIMATYZACJA I OGRZEWANIE – system może kontrolować temperaturę w pomieszczeniach, pozwala dostosować ustawienia do preferencji użytkowników i aktualnych warunków pogodowych. Dzięki systemowi można poprawić komfort otoczenia konsumenta oraz kontrolować wydatki związane z energią.
BEZPIECZEŃSTWO – system może monitorować bezpieczeństwo budynku i powiadamiać właścicieli w przypadku wykrycia nieprawidłowości, takich jak ulatniający się gaz, pożar lub włamanie.
ZARZĄDZANIE ZUŻYCIEM ENERGII – system może zbierać dane dotyczące zużycia energii i dostarczać zwrotnie informacje wskazujące jak zmniejszyć koszty energii poprzez lepsze zarządzanie urządzeniami.
Ponadto możliwe jest STEROWANIE roletami, markizami (zasłanianie i odsłanianie pojedynczej lub kilkoma w danym pomieszczeniu), bramą (bez wysiadania z samochodu) i furtką (zdalne wpuszczenie kuriera na posesję) …
System SMART HOME umożliwia zdalne sterowanie urządzeniami z wykorzystaniem aplikacji w urządzeniach mobilnych takich jak smartfon czy tablet. Dzięki temu właściciel domu może kontrolować i monitorować funkcje budynku z dowolnego miejsca i o dowolnej porze dnia i nocy.
Kolejne elementy systemu można dodawać niezależnie. Warto jednak zwrócić uwagę na kompatybilność i możliwość obsługi urządzeń z jednej aplikacji.