W aranżacji wnętrz detale odgrywają ważną rolę. Często to właśnie one nadają pomieszczeniu charakteru. Dlatego osprzęt elektryczny od dawna jest już nie tylko funkcjonalny, ale może także stanowić element dekoracyjny. – O trendach w zakresie tych produktów opowiada Jarosław Grabowski, ekspert ds. osprzętu elektroinstalacyjnego w ABB.
Osprzęt elektryczny to już nie tylko białe, plastikowe ramki. Jakie trendy we wzornictwie cieszą się teraz popularnością?
Biały osprzęt nadal jest popularny, ale rzeczywiście rośnie zainteresowanie także bardziej designerskimi elementami. Od pewnego czasu niesłabnącą popularnością cieszą się czarne włączniki światła, najczęściej w wersji matowej. W tym kolorze wybierane są często także ramki ze szkła. Dodatkowo, pojawiają się akcenty w żywych barwach, np. modnej zieleni, koralu czy morskim, ale widać też powrót do beży, naturalnych odcieni i materiałów. Trendy te odzwierciedla m.in. nasza kolekcja Axcent Pur, gdzie mamy ramki ze szkła, betonu, kamienia i papieru, a także seria Sky Niessen, w której wykorzystano np. drewno z jesionu.
Ramki z papieru? To trwały materiał?
Tak, jest to specjalnie sprasowany pod dużym ciśnieniem, barwiony papier, który nie nasiąka. Wpisuje się to m.in. w trend wykorzystywania coraz bardziej ekologicznych rozwiązań, który na szczęście jest coraz mocniej widoczny w aranżacjach wnętrz.
Oprócz tego pojawiają się także nowatorskie formy osprzętu. Łączniki oświetleniowe nie zawsze muszą mieć klasyczne, prostokątne przyciski. Przykładowo w naszej kolekcji SKY MOON są one okrągłe i nowocześnie minimalistyczne, ponieważ wykonano je z połączenia stali i szkła. Nadają wnętrzu elegancji i futurystycznego sznytu. Są to już więc nie tylko dodatki funkcjonalne, ale mogą także stanowić elementy dekoracyjne, które przyciągają wzrok.
A co z trendami w zakresie funkcjonalności osprzętu?
Oczywiście możemy wybierać już nie tylko ramki z włącznikami czy gniazdami elektrycznymi, ale także wejściami USB czy głośnikami. Często są to też elementy sterowania automatyką domową. Niektóre z nich są bezprzewodowe. Natomiast warto zauważyć, że przede wszystkim idą one w kierunku prostoty.
I to pomimo coraz szerszej gamy automatycznych rozwiązań, którymi można sterować za pomocą takiego osprzętu?
Tak. Rzeczywiście coraz więcej instalacji jest już w domach zautomatyzowanych, ale sam osprzęt elektryczny nie jest już tak rozbudowany, jak panele z wieloma przyciskami i wyświetlaczami, które były popularne jakiś czas temu. Te elementy mają być proste i zrozumiałe dla każdego, kto wchodzi do pomieszczenia. W jednym miejscu w danej strefie domu może oczywiście pojawić się większy panel do sterowania – z naszej oferty często wybierany jest np. minimalistyczny, wielofunkcyjny wyświetlacz Room Touch – ale w pozostałych punktach coraz częściej wykorzystywany jest już prosty osprzęt. Cała automatyka powinna być jak najmniej widoczna.
Jarosława Grabowski
ekspert ds. automatyki budynków i osprzętu ABB w Polsce