Mimo że technologie inteligentnego domu są w coraz bardziej dostępne i łatwe w obsłudze, to wokół nich narosło wiele mitów. Wraz ze specjalistami z ABB przekonamy Was, że żadne inne rozwiązanie nie sprawi, że dom będzie tak wygodny, bezpieczny i skrojony na miarę potrzeb.

W pierwszym artykule pisaliśmy o tym, że automatyka domowa wcale nie musi być droga i w istotny sposób przyczynia się do obniżania kosztów eksploatacyjnych budynku. Pisaliśmy już o prostej instalacji, o łatwej i wygodnej obsłudze. W tym artykule zajmiemy się kolejnymi mitami – czy musimy pruć ściany lub wymieniać wszystkie instalacje? Czy bez Internetu nasz dom przestanie działać? Czy ktoś z zewnątrz może przejąć kontrolę nad naszym domem? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Obalamy kolejno mit za mitem:

1. System smart home wymaga instalacji na etapie budowy domu

System automatyki domowej ABB-free@home® można zainstalować zarówno, gdy mamy już konwencjonalną instalację, jak i gdy dopiero jesteśmy na etapie wykańczania wnętrz nieruchomości. W pierwszym przypadku instalator może bowiem wykorzystać bezprzewodową komunikację między urządzeniami. Nie wymaga to uciążliwego skuwania ścian czy podłączenia przewodu tzw. magistrali. System korzysta wtedy z komunikacji za pośrednictwem częstotliwości radiowej, do której wymagany jest jedynie zasilacz sieciowy. Co ważne, nawet w przypadku instalacji systemu smart home w wykończonym mieszkaniu, możemy w pełni korzystać z jego wszystkich funkcji.

2. Inteligentny dom przestanie działać bez internetu

Gdy w inteligentnym domu następuje przerwa w dostawie internetu, jego funkcje będą działały bez zmian. Nie będziemy jednak mogli sterować domem zdalnie, np. będąc w pracy. Inaczej dzieje się w przypadku braku prądu – w takiej sytuacji dom zachowa się tak samo, jak każdy budynek. Nie będzie możliwości ustawienia scen świetlnych, czy sterowania klimatyzacją aż do momentu, gdy wróci zasilanie.

3. Ktoś obcy przejmie kontrolę nad domem

Teoretycznie włamanie do systemu inteligentnego domu jest możliwe, jednak jest on chroniony przez odpowiednie zabezpieczenia podobnie, jak komputer jest wyposażony w program antywirusowy. Połączenie jest szyfrowane, a dostęp do niego mają wyłącznie domownicy. W rzeczywistości dom inteligentny wpływa nawet na zwiększenie bezpieczeństwa. System monitoruje wskaźniki dymu czy przekroczenia norm dwutlenku węgla. Ponadto, inteligentny dom posiada wiele przydanych funkcji – od monitoringu, wideodomofonu po możliwość wyłączenia wszystkich urządzeń przy pomocy jednego przycisku.

4. Wystarczą akcesoria i gadżety smart, by dom był inteligentny

Kompletnych systemów automatyki domowej, takich jak ABB-free@home® nie można porównać do gadżetów o pojedynczych funkcjach, które pozwalają, np. na sterowanie gniazdkami elektrycznymi czy taśmami LED. Przede wszystkim inwestycja w system smart home renomowanego producenta, to gwarancja wysokiej jakości zarówno urządzeń, jak i oprogramowania, a także ich żywotności. Dom powinien być przecież inteligentny i jednocześnie niezawodny na długie lata – tylko wtedy jest w pełni komfortowy.

System automatyki domowej ABB regularnie jest wzbogacany o nowe, zintegrowane funkcjonalności, dzięki czemu użytkownicy zyskują dostęp do większych możliwości, które przekładają się na codzienną wygodę. Przykładowo niedawno system zyskał funkcje Geofencing, która pozwala na utworzenie wirtualnego ogrodzenia domu. Po wejściu lub wyjściu domowników z tego obszaru, system automatycznie wykonuje ustawione czynności, m.in. gasi światła lub załącza ogrzewanie, gdy wracamy z pracy.

Artykuł przygotowała firma ABB, producent systemu free@home