Mimo że technologie inteligentnego domu są w coraz bardziej dostępne i łatwe w obsłudze, to wokół nich narosło wiele mitów. Niesłusznie – żadne inne rozwiązanie nie sprawi, że dom będzie tak wygodny, bezpieczny i skrojony na miarę potrzeb.

Z roku na rok, szczególnie w Europie Zachodniej, przybywa mieszkań i domów z systemem automatyki domowej, a według prognoz do 2023 r. rynek zasili aż 1,39 mld jednostek typu smart home . Rozwiązania takie jak ABB-free@home® są bowiem dostępne dla każdego, kto marzy o wygodnym, oszczędnym domu, którym można sterować z poziomu smartfona.
W praktyce barierą w wybraniu tej technologii są często stereotypy, które wynikają ze stosunkowo małej znajomości wspomnianych systemów. Dlatego przyglądamy się faktom i obalamy mity. Oto najważniejsze z nich:

1. System dla inteligentnego domu jest drogi

Systemy automatyki domowej są kojarzone z dużą inwestycją, pochłaniającą znaczny budżet. Jak podaje ABB, koszt instalacji systemu ABB-free@home® wynosi średnio 5 proc. wartości mieszkania lub domu. Co ważne, warto pamiętać o tym, że wkład finansowy poniesiony na instalację systemu smart home, zwróci się w postaci mniejszych rachunków. Inteligentny dom jest bowiem zoptymalizowany pod względem zużycia energii i ciepła. Przykładowo system zadba o to, by światła były włączone tylko wtedy, gdy w pomieszczeniu przebywają domownicy, a latem w czasie słonecznego dnia opuści rolety, które nie wpuszczając promieni słonecznych nie pozwolą przegrzać domu. Z kolei, gdy w pokoju zostanie otwarte okno, automatycznie wyłączy się klimatyzacja.

2. Inteligentne systemy są przeznaczone tylko dla dużych rezydencji

Faktycznie rozwiązania takie jak KNX są polecane do domów o dużej powierzchni. Alternatywą są jednak bardziej dostępne i intuicyjne systemy smart home. Przykładem jest ABB-free@home®, który z powodzeniem jest instalowany nie tylko w domach, ale także mieszkaniach, a nawet kawalerkach. Niezależnie od metrażu można, więc cieszyć się wygodą i sterowaniem funkcjami inteligentnego domu. By sprawdzić, jak w praktyce system automatyki domowej działa na ograniczonej powierzchni, można przekonać się w apartamencie pokazowym ABB Living Space® Experience w Warszawie.

3. System automatyki domowej jest trudny w instalacji

Montażem i instalacją systemu ABB-free@home® zajmują się instalatorzy. Instalator najczęściej wykonuje centralną instalację czujników i aktorów, w której wszystkie aktory montowane są wspólnie w szafce rozdzielczej. Z kolei, czujniki są rozmieszczone w domu, zgodnie z potrzebami domowników.

System daje możliwość zintegrowania aż 150 urządzeń w jednej instalacji, więc możliwości ich konfiguracji i ustawień są niemal nieograniczone. By pierwszy raz uruchomić i ustawić system, nie potrzeba być programistą. Warto jednak skorzystać z pomocy instalatora, a później zmieniać ustawienia samodzielnie. W każdej chwili można także wrócić do zapisanych przez specjalistę ustawień.

4. Technologie smart home są trudne w obsłudze

Z obsługą systemu ABB-free@home® z powodzeniem poradzi sobie każdy, kto na co dzień korzysta z internetu. Systemem można sterować zarówno przy pomocy konwencjonalnych przełączników, jak i wygodnej, intuicyjnej aplikacji, obsługiwanej przez wszystkie smartfony. Zmiany w ustawieniach systemu można wprowadzić przy jej pomocy, korzystają z dowolnego urządzenia mobilnego lub komputera.

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu macie jeszcze wątpliwości co do wyjątkowych zalet systemu smart, zapraszamy Was do lektury części drugiej. Powiemy w niej o możliwościach montażu i o bezpieczeństwie użytkowania systemu. Znowu obalimy kilka mitów.

Artykuł przygotowała firma ABB, producent systemu free@home