W dobie kryzysu energetycznego Polacy zaczynają poważnie myśleć o oszczędzaniu i racjonalnym korzystaniu z prądu, aby ograniczyć jego zużycie i zmniejszyć rachunki. Zmieniające się nawyki użytkowników oraz nowoczesna technologia mogą znacząco pomóc w ograniczeniu zużycia energii elektrycznej, a w efekcie do zmniejszenia emisji CO2. Przydatne w tym będą na pewno systemy Smart Home, oparte na automatyce domowej. Zastosowane w nich elementy pozwalają znacząco zwiększyć efektywność energetyczną.  Razem z firmą F&F – producentem systemu zdalnego sterowania FOX – sprawdzamy więc, jak oszczędzać prąd w domu dzięki konkretnym, inteligentnym rozwiązaniom.

Jak zaoszczędzić prąd?

Jak wynika z badania IBRiS, dla 86 proc. Polaków kluczowym czynnikiem przemawiającym za ograniczeniem zużycia elektryczności jest chęć zmniejszenia wysokości rachunków, natomiast dla 72 proc. oszczędzanie prądu to przede wszystkim troska o środowiska naturalne. Co ciekawe, aż 91 proc. z nas uważa się za osoby oszczędzające energię elektryczną. Jednak tu nie wystarczy zwykła wymiana żarówek na te oszczędniejsze.

Biorąc pod uwagę nawyki Polaków oraz sposoby oszczędzania energii, warto wskazać inteligentne rozwiązania, które w znaczący sposób wpływają na obniżenie zużycia prądu. Tak zwane nowoczesne domy korzystają bowiem z zaawansowanej automatyki, która pozwala na uzyskanie wysokiej efektywności energetycznej, wynikającej z braku marnotrawienia prądu.

7 rozwiązań na niższe rachunki za prąd - smart home - rozwiązania Kaczmarek Electric
7 rozwiązań na niższe rachunki za prąd - smart home - rozwiązania Kaczmarek Electric

Systemy Smart Home gwarantują obniżenie zużycia energii o kilka, a nawet kilkanaście procent rocznie. Korzystają one z licznych czujników, automatów i elementów pomocniczych, których sprawne działanie przekłada się na korzyści odczuwalne praktycznie od zaraz.

Na oszczędność energii w domu wpływają czujniki i systemy automatyczne, reagujące na zmieniające się warunki, a także zachowanie domowników. W ten sposób możliwe jest precyzyjne dopasowanie temperatury w pomieszczeniach, działanie klimatyzacji czy też zachowanie rolet, a także możliwość zdalnego sterowania wieloma innymi urządzeniami.

Oto kilka innowacyjnych rozwiązań od F&F, które pozwolą skutecznie oszczędzać energię elektryczną w Twoim domu w ramach koncepcji Smart Home…

1. Intuicyjny Fox z funkcją kalendarza w Twoim domu

Jak zaoszczędzić prąd? Pomoże w tym na pewno sprytny bezprzewodowy system sterowania Fox od F&F, wykorzystujący sieć Wi-Fi. Dzięki niemu użytkownik zyskuje ciągłą możliwość sterowania urządzeniami w domu z każdego miejsca na świecie. Wystarczy dostęp do Internetu.

Do prostego i intuicyjnego sterowania urządzeniami domowymi system FOX wykorzystuje darmową aplikację mobilną, kompatybilna zarówno z system iOS, jak i Android. Urządzenia systemu FOX to m.in. sterownik do rolet, sterowniki oświetlenia czy sterownik do bram oraz furtek.

Pracę urządzeń Fox można precyzyjnie zaprogramować z wykorzystaniem kalendarza internetowego. Kalendarz musi być zgodny ze standardem iCalendar i dostępny w postaci pliku .ics. Mogą to być zarówno popularne kalendarze Google lub Outlook, jak i kalendarze lokalne znajdujące się na domowych, amatorskich serwerach.

Dzięki kalendarzom internetowym można w łatwy i szybki sposób tworzyć dowolne sekwencje zdarzeń odnośnie załączania/wyłączania oświetlenia, ogrzewania, systemu klimatyzacji czy rolet w domu. Dodatkowo obsługa zdarzeń astronomicznych umożliwia tworzenie programów wykonywanych np. od wschodu do zachodu słońca.

Wykorzystaj kalendarze, zaplanuj działanie modułu na porę dnia czy wieczoru i oszczędzaj energię elektryczną https://www.fif.com.pl/pl/72-fox-zdalny-system-sterowania-wi-fi.
Tylko od nas zależy, kiedy i jakie funkcje zostaną wykonane.

2. Zautomatyzowane rozwiązania F&F zgodne z naturalnym rytmem dobowym

Zegary astronomiczne oraz zegary sterujące programowalne to innowacyjne urządzenia służące do automatycznego załączania oświetlenia i innych urządzeń elektrycznych. Zegary astronomiczne jednokanałowe i dwukanałowe od F&F działają zgodnie z naturalnym rytmem wschodów i zachodów słońca.

Można wybrać jeden z trybów działania zegarów astronomicznych:

  • praca automatyczna – na podstawie astronomicznych punktów załączania i wyłączania odbiornika
  • praca półautomatyczna – pozwala na ręczne włączenie/wyłączenie odbiornika podczas pracy automatycznej urządzenia
  • praca ręczna – działa przy wyłączonym trybie automatycznym i pozwala na ręczne załączanie/wyłączanie odbiornika

Zegary astronomiczne to idealne sposoby oszczędzania energii w domu. Doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie oświetlenie lub praca urządzeń jest ściśle powiązana ze wschodami i zachodami słońca, w tym w budynkach mieszkalnych jako innowacyjne rozwiązania do wspomagania sterowania roletami, żaluzjami czy nawet nawadnianiem ogrodu.

Z kolei zegary programowalne służą do sterowania czasowego urządzeniami w układach zarówno automatyki domowej, jak i przemysłowej. W przeciwieństwie do zegarów astronomicznych działają tylko według indywidualnego programu czasowego ustalonego przez użytkownika.

Zegary sterujące programowalne F&F pracują w cyklu tygodniowym. Uwzględniają cykl dobowy, tygodniowy, dni robocze lub weekendy. Dostępne są również zegary programowalne roczne https://www.fif.com.pl/pl/36-zegary-sterujace-programowalne.

7 rozwiązań na niższe rachunki za prąd - smart home - rozwiązania Kaczmarek Electric

3. Sztuczne oświetlenie pod pełną kontrolą naturalnego natężenia światła

Co może zapewnić oszczędność energii w Twoim domu? Bez wątpienia automaty zmierzchowe, nazywane również wyłącznikami/włącznikami zmierzchowymi lub po prostu zmierzchówkami. Niekiedy można się spotkać także z określeniem „czujnik zmierzchu”.

Bez względu jednak na terminologię urządzenia tego typu załączają i wyłączają inne odbiorniki prądu w zależności od natężenia światła naturalnego. Do ich poprawnego działania niezbędny jest stały dostęp do światła dziennego. Czujniki zmierzchu stosuje się najczęściej do załączania oświetlenia po zapadnięciu zmroku.

7 rozwiązań na niższe rachunki za prąd - smart home - rozwiązania Kaczmarek Electric

Dochodzi wówczas do załączenia się przekaźnika, który powoduje doprowadzenie energii elektrycznej do odbiornika podłączonego do włącznika zmierzchowego. Oświetlenie zostaje włączone.
Pojawienie się pierwszych, porannych promieni słońca wymusza odwrotną pracę wyłącznika zmierzchowego.

Proponujemy dwa podstawowe typy urządzeń: włączniki zmierzchowe z sondą wbudowaną oraz włączniki zmierzchowe z sondą zewnętrzną – na przewodzie https://www.fif.com.pl/pl/20-automaty-zmierzchowe.

4. Przekaźnik napięciowy dla zwiększenia autokonsumpcji energii

Na oszczędzanie prądu w Twoim domu duży wpływ będzie miał na pewno jednofazowy przekaźnik napięciowy CP-721-FPV dedykowany przede wszystkim do pracy w instalacjach fotowoltaicznych.

W przypadku wykrycia przekroczenia zadanego poziomu napięcia włączy się przekaźnik wyjściowy, za pomocą którego można załączyć dodatkowy odbiornik (np. bojler), zwiększając w ten sposób autokonsumpcję energii w instalacji domowej. Zmniejszy się jednocześnie ryzyko wyłączenia się falownika fotowoltaicznego z powodu zbyt wysokiego napięcia sieciowego.

Przekaźnik CP-721-FPV https://www.fif.com.pl/pl/przekazniki-napieciowe/1357-przekaznik-napieciowy-cp-721-fpv.html w trybie ciągłym monitoruje napięcie w sieci zasilającej, a zmierzona wartość napięcia wskazywana jest na wyświetlaczu znajdującym się na froncie urządzenia.

5. Światło jednym ruchem

Czujniki ruchu znacząco zwiększają wygodę oraz bezpieczeństwo domowników na co dzień. Są one tak powszechne w naszym otoczeniu, że w zasadzie już ich nie dostrzegamy.

Dzięki nim czujemy się bezpiecznie, ponieważ włączają światło tam, gdzie to niezbędne i tylko wtedy, gdy to konieczne. Załączają światło na określony czas, a wywołujemy je jedynie naszym ruchem. Dlatego zainstalowanie czujek ruchu w domu ma też wymiar ekonomiczny – pozwala w znaczący sposób wpłynąć na niższe rachunki za prąd.

Czujniki ruchu sprawdzą się również doskonale jako elementy odpowiedzialne za automatyczne włączanie wentylacji. Jest to rozwiązanie często spotykane w toaletach, gdy światło i wentylator włączają się automatycznie po wejściu.

Włączaj światło wtedy, gdy tego najbardziej potrzebujesz z czujkami ruchu F&F https://www.fif.com.pl/pl/24-czujniki-ruchu.

7 rozwiązań na niższe rachunki za prąd - smart home - rozwiązania Kaczmarek Electric
7 rozwiązań na niższe rachunki za prąd - smart home - rozwiązania Kaczmarek Electric

6. Sterowniki rolet dla lepszego dostępu do naturalnego ciepła

Oszczędność energii to również pełna kontrola nad działaniem rolet, żaluzji, markiz, a także bram wjazdowych i garażowych.

Istotną cechą wielu sterowników rolet F&F jest to, że stanowią one część systemu, który można w przyszłości z łatwością rozbudować o sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem czy wentylacją.

W sezonie grzewczym warto korzystać z naturalnych źródeł ciepła, jak promienie słoneczne, aby podnieść temperaturę w domu. W słoneczne dni należy odsłaniać zasłony i rolety, wpuszczając do środka jak najwięcej naturalnego ciepła. Nocą z kolei wracamy do pierwotnego stanu, zasłaniając okna, aby straty ciepła były jak najmniejsze. Można to oczywiście pozostawić w gestii sterowników rolet, które automatycznie zapewnią dostęp do naturalnych promieni słonecznych, kiedy będzie to konieczne.

Sterowniki do rolet stanowią kompletne systemy sterowania lub mogą być kompatybilne z innymi systemami inteligentnego domu F&F https://www.fif.com.pl/pl/26-sterowniki-rolet.

7. Temperatura zgodna z rytmem Twojego życia

Regulatory temperatury utrzymują zadaną temperaturę w pomieszczeniach. W zasadzie znajdują się one we wszystkich urządzeniach domowych, w których możliwe jest ustawienie temperatury.

Zaletą regulatorów temperatury z programatorami czasowymi jest możliwość dostosowania temperatury w domu do naszego trybu życia poprzez ustawienie harmonogramu temperatury na cały tydzień. Przyjemne ciepło wieczorem i rano, na czas snu temperatura nieco niższa.

Dobrze dobrane regulatory temperatury zwiększą komfort Twojego domowego życia https://www.fif.com.pl/pl/54-regulatory-temperatury.